środa,
Komputer ATLAS
7 grudnia 1962 roku oficjalnie zamówiono pierwszy komputer Atlas. Maszyna powstała jako wspólny projekt firm Ferranti i Plessey oraz Uniwersytetu w Manchesterze.
Atlas był jednym z pierwszych superkomputerów. Był przedstawicielem maszyn drugiej generacji. W momencie premiery uważany był za najpotężniejszy komputer na świecie. Krążył żart, że gdy Atlas jest wyłączony, moc obliczeniowa Wielkiej Brytanii spada o połowę.
Pierwsze prace związane z budową jednostki opartej o tranzystory germanowe rozpoczął się w 1956 roku na Uniwersytecie w Manchesterze. Maszyna miała wykonywać około miliona operacji na sekundę. Pod koniec 1958 roku do projektu dołączyła firma Ferranti. Maszyna otrzymała nazwę Atlas. Kierownikiem projektu był profesor Uniwersytetu w Manchesterze Tom Kilburn, który był autorem pierwszej na świecie pamięci operacyjnej komputera.
Brytyjski komputer wniósł wiele innowacyjnych funkcji. Operował na 48-bitowych słowach maszynowych. Umożliwiał podłączanie urządzeń peryferyjnych z bezpośrednim dostępem do pamięci. Nośnikiem danych była taśma magnetyczna z nowatorskim systemem adresowania. Atlas był pierwszym komputerem z mechanizmem stronicowania. Zapewniono specjalne sprzętowe wsparcie dla niektórych operacji systemu operacyjnego.
Firma Ferranti zbudowała nieco zmodyfikowaną i tańszą wersję maszyny nazywaną Atlas2, a oficjalnie Titan. Powstały trzy egzemplarze Titana. Atlas pracujący na Uniwersytecie w Manczesterze wyłączono w 1971 roku. Komputer Atlas2 wyszedł z użytku na uczelni w 1976 roku.